Pračka na splátky

Kolo-na-splatky

Bez pračky se dlouho vydržet nedá, pokud nechcete nebo nemůžete chodit do veřejné prádelny. Jakmile vypoví službu a je neopravitelná (nebo se její oprava už nevyplatí), nezbývá nic jiného než si pořídit novou. V případě, že na to zrovna nemáte volné finance, je řešením koupit si pračku na splátky.

Na její výběr je ale potřeba jít chytře, abyste se nezadlužili zbytečně moc kvůli něčemu, co vám nepřinese užitek. Můžete proto sledovat slevové akce, výprodeje a také správně zvolit model, který vám bude stačit. To ostatně platí i pro jiné spotřebiče, jako je třeba lednice na splátky nebo počítač na splátky.

Feature-picture-kolo-na-splatky

Zaměřte se na slevy a vývoj ceny

S pořízením nové pračky se sice nedá dlouho čekat, do karet vám ale bude hrát období, kdy výrobci na trh uvádějí nové modely a prodejci u těch starších snižují ceny – jde obvykle o září a říjen.

Dívejte se také na to, ve kterém roce byla pračka, kterou jste si možná už vyhlédli, vyrobena. Nesahejte po té nejnovější, při koupi pračky na splátky se to nevyplatí.

Například model Hoover HW4 (H-WASH 500), který může na jedničku splnit vaše očekávání, stál v době uvedení na trh (v srpnu 2020) minimálně 10 990 Kč, v prosince 2021 se dala sehnat za 9 990 Kč a v květnu 2023 ji můžete mít za 8 434 Kč, tedy o 2 556 Kč levněji než na počátku. A to už je podstatný rozdíl.

Vývoj cen jednotlivých modelů si můžete zkontrolovat na portále Heureka.cz a jejich kvalitu na webu Arecenze.cz.

Když přestane sloužit pračka, není s pořízením nové na co čekat. Pokud zrovna nemáte volné finance, vezměte si tentokrát pračku na splátky .

Jak vybrat pračku, která vám bude vyhovovat a u které zbytečně nepřeplatíte?

Zadlužit se je vždy rizikové. Proto si půjčujte jen tolik, kolik opravdu potřebujete. Vyberte si takovou pračku, která vám bude stačit a nebude pro vás nevyužitelným luxusem. Při volbě sledujte následující parametry.

Rozměry a kapacita

V prvé řadě si pečlivě změřte místo, které můžete pračce věnovat – podle toho pak vybírejte model o vhodné výšce, šířce a hloubce.

Od parametrů se odvíjí i kapacita pračky. Čím větší kapacitu potřebujete, tím více místa bude pračka vyžadovat. Do domácností, kde žije jeden člověk nebo pár, většinou stačí pračka s kapacitou do 6 kg prádla, pro rodiny od tří členů je vhodnější model s kapacitou nad 6 kg.

Přední a vrchní plnění

S kapacitou pračky souvisí i další vlastnost, a to možnost předního nebo vrchního plnění. Modely s předním plněním vyžadují místo před samotnou pračkou a místo nad ní lze jakkoli využít. Ke všemu mívají větší buben. Naopak model s horním plněním nevyžaduje místo před pračkou, ale už vám nezbyde místo nad ní. Tento model bude mít i menší buben, tedy menší kapacitu.

Energetická třída

Důležitým parametrem pračky je energetická třída. Ta o spotřebiči vypovídá, jak je (nebo není) úsporný jeho provoz. Každá pračka je proto označena energetickým štítkem a zařazuje ji do některé ze skupin podle toho, kolik spotřebuje energie a vody během 220 pracích cyklů s poloviční náplní bubnu při praní na 40 °C a 60 °C.

Nejúspornější modely jsou v energetických třídách A, B a C. Energie za jeden prací cyklus
v pračce třídy A vyjde na 3,1 Kč, u třídy B je to 3,4 Kč a u třídy C pak 3,6 Kč (pokud počítáme s cenou 4,8 Kč za kWh).

Když pak vezmeme v úvahu, že vypereme várku prádla každý druhý den, rozdíl už může být znát – za rok praní v pračce třídy A zaplatíme na elektřině 566 Kč, ve třídě B je to 620 Kč a ve třídě C pak 657 Kč. Čím častěji perete, tím větší rozdíl bude.

Počet otáček

Při výběru nové pračky na splátky narazíte i na počet otáček. Čím vyšší je počet otáček, tím spíše pračka zbaví prádlo vlhkosti, než ho z ní vyndáte. Jestli často perete větší kusy, jako jsou ručníky, ložní prádlo, svetry a podobné, bude se vám hodit pračka s 1 200 a více otáčkami.

Pokud sušíte prádlo v sušičce, pak je na místě zvolit model se 1 400 a více otáčkami. Prádlo pak usušíte mnohem rychleji, což vám ušetří spoustu peněz.

Počet otáček při praní se dá ale regulovat (směrem dolů). Můžete si tedy pořídit pračku se 1 400 otáčkami, ale prát na 1 200 otáček (což na běžné praní stačí). Naopak to ovšem nejde.

Pračka s 1 000 otáčkami je vhodná na praní menších kusů prádla, k němuž je během procesu velice šetrná.

Typ motoru

Pračka potřebuje k práci motor. Ten ale není jen jeden. Základem je klasický motor, který má své místo mimo osu bubnu. Energie se na motor přenáší pomocí uhlíků, které se časem opotřebují. Tento typ motoru je hlučnější než ostatní, má vyšší spotřebu a jeho efektivita je z dostupných variant nejnižší. Je ale nejlevnější variantou.

Tišším a úspornějším řešením je invertorový motor s elektronickým řízením. Bývá na něj delší záruka.

Poslední typem je pak direct drive motor, tedy motor s přímým pohonem. Jeho místo je přímo v ose bubnu, s čímž se pojí lepší stabilita pračky i přenos výkonu. Z dostupných variant je tento motor nejvýkonnější a nejúspornější a také mnohem tišší. Bývá ale v těch nejlepších pračkách, které mohou být při nákupech na splátky zbytečně drahé.

Hlučnost

Perete-li často a výjimkou nejsou ani večerní hodiny, vybírejte mezi pračkami s tišším chodem, zvlášť pokud ji máte umístěnou například blízko televize, na níž se večer díváte. Na druhou stranu může být tato vlastnost právě tou, na které se dá ušetřit.

Běžné pračky dosahují hlučnosti 50–60 dB, ty tišší se pak „vejdou“ pod 50 dB. Při odstřeďování může dojít i na hluk až do 85 dB.

Funkce

A nakonec jsou tu nejrůznější funkce a programy – oblast, na které se dá zásadně ušetřit, když opravdu upřímně zhodnotíte, co potřebujete a co je pro vás zbytečný luxus.

Jako první vás možná napadne, že byste si rovnou mohli pořídit pračku se sušičkou na splátky. Některé modely jsou dokonce cenově podobné, ať už jde o samostatnou pračku, nebo o kombinaci pračky se sušičkou. Je ale potřeba vědět, že proces sušení může být v takovém spotřebiči nepříliš účinný a usuší jen poměrně malé množství prádla najednou. Pokud tedy není nad vaše síly (například ze zdravotních důvodů) dále věšet prádlo na šňůru, raději se vydejte touto cestou…

Mezi funkce, které se hodí každému, patří například:

  • Aqua Stop – ta zabrání úniku vody ven z pračky při její poruše
  • Odložený start – díky ní naplníte pračku a nastavíte její zapnutí třeba v době, kdy máte levnější elektřinu (noční proud)
  • Přidání prádla – funkce, s níž po zapnutí pračky jednoduše přihodíte kousek prádla, který jste do ní původně zapomněli dát
  • Zkrácené programy – tyto programy trvají třeba 15–30 minut a slouží k vyprání méně špinavého prádla; výsledkem je úspora vody i elektřiny

A pak jsou funkce, jež jsou sice užitečné, ale pračka, která je nabízí, bude na splátky nejspíš zbytečně drahá:

  1. Fuzzy Logic a Šestý smysl – tyto funkce rozpoznají hmotnost prádla, ba dokonce i typ tkaniny, čemuž přizpůsobí délku a průběh pracího procesu
  2. Parní praní – při něm na prádlo působí pára a prací prostředek se díky tomu do něj dostane hlouběji (a odstraní i velice odolné skvrny)
  3. Automatické dávkování – pračka s touto funkcí vám spočítá, kolik pracího prostředku byste měli ideálně použít, aby ho nebylo ani málo, ani moc
  4. Smart ovládání – ovládání pračky chytrým telefonem nebo tabletem je sice moderní, ale prádlo spolehlivě vyperete i bez toho

Vzít si online půjčku ihned, abyste u sebe měli pračku co nejdřív, je dobrý nápad, když nemáte volné finance. Vybírejte ale obezřetně, abyste neplatili zbytečně moc.

Kolo-na-splatky

Ať už je váš nákupní plán jakýkoliv, pomůžeme vám jej zrealizovat díky Online půjčce Creditea. Vyplňte online žádost ještě dnes a hurá na nákupy!

Výši splátek a úroků obvykle poskytované půjčky najdete dole na stránce.

Kontakt na zákaznický servis

Kdy nás zastihnete

Pondělí až pátek 8:00-17:00